Chovatel nebo množitel?!
Pořídit si psa s nebo bez průkazu původu? Toto téma je velice diskutabilní a ožehavé a proto zde napíšu můj vlastní názor a mou vlastní zkušenost.
Není chovatel jako chovatel, bohužel. To, že si koupím psa s PP ještě neznamená, že jsem natrefila na slušného chovatele. Protože bohužel množitelé se najdou schovaní i pod záštitou chovatelské stanice. Já sama jsem spíše zastáncem PP, ovšem nic není jen černé nebo bílé. Takže ani to, že najdete inzerát na prodej štěňat bez PP ještě neznamená, že dotyčný prodávající je množitel. Jenže v dnešní pokročilé době není nejmenší problém si „vygúglit“ jak má správný chovatel vypadat a co vše by měl poskytnout.
PP – průkaz původu nebo jak se lidově říká papíry.. je dokument, který garantuje původ psa a zaručuje, že ze štěňátka, které jsem si přivezla domů jako šiperku, mi opravdu vyroste šiperka dle standardu FCI. Pokud se rozhodnete pro štěně bez PP musíte pouze věřit a doufat, že člověk od kterého si štěně kupujete Vám nelže, když Vám říká, že je to čistokrevné štěně pražského krysaříka. A že oba jeho rodiče jsou samozřejmě také čistokrevní. Ale pokud Vám tento člověk bude lhát, asi se budete divit až Vám z takto „čistokrevného štěněte“ pražského krysaříka vyroste 25 kg vážící velmi zvláštně vypadající zvíře krysaříkovi absolutně nepodobné. Další věc, neméně důležitá je skutečnost, že štěně s PP je zdravé, odčervené, testované proti různým nemocem, očkované (mnohdy nadstandardně – což znamená více než je povinné) za to se chovatel zaručuje. Průkaz původu není jen papír potřebný na výstavy a chov, jak je bohužel stále velmi mylně mezi lidmi zakořeněno. Vezměte se, že každý řádný občan ČR má občanský průkaz a má ho proto aby bylo jasné kdo je a odkud je. U psů je to vlastně stejné. Průkaz původu zaručuje jak už jsem psala původ psa, takže víte co je ten pes zač a odkud je (kdo je jeho chovatel).
Takže průkaz původu je důležitý a má svůj dobrý význam. Nicméně jak už jsem psala i mezi „chovateli“ jsou množitelé! A naopak to, že někdo neuhlídal fenku a teď prodává štěňata bez PP z něj ještě nedělá množitele. Takže se vlastně může velmi lehce stát, že já a kamarádka budeme chtít psa. Já psa s PP a kamarádka bez PP. Já se neinformuji a dám na špatnou reklamu a najdu si špatnou chovatelskou stanici a špatného chovatele… a přivezu si „špatné štěně“. Takže štěně bude nestandardní (nebude vypadat tak jak by mělo) a bude navíc nemocné a zanedbané, neodčervené, špinavé. A já z toho budu nešťastná a taky naštvaná! Za štěně dám ranec a další majlant za léčbu, očkování a odčervení… Naproti tomu kamarádka bude mít kliku a přiveze si krásné, zdravé štěňátko (byť křížence). Jelikož matka štěnda bude fenka jejího strejdy, o kterou je perfektně a řádně postaráno, ale strejda při hárání fenku bohužel neuhlídal.. Tahle naše fenka má štěňátka poprvé a naposledy, protože strejda jí dá raději vykastrovat. Co z tohoto příběhu plyne? Není chovatel jako chovatel a ne každý chovatel je skutečně řádný chovatel!
Jak se v tom vyznat? Nebo není teda lepší si pořídit štěně bez PP??? Jak se v tom vyznat se Vám pokusím poradit. A ne, rozhodně není lepší si pořídit „ČISTOKREVNÉ“ štěně bez PP až na jeden případ to to je PEJSEK Z ÚTULKU NEBO DEPOZITA! V tomto případě rozhodně ANO! Takže pokud nechcete psa s PP pak opravdu zajděte do útulku (bohužel jsou často přeplněné) a jistě si vyberete a navíc uděláte dobrý skutek!
A jak, že se v tom tedy vyznat? Nejdříve si ujasněte jakého pejska chcete, nezapomínejte, že z každého roztomilého štěněte velmi rychle vyroste dospělý pes. Na webových stránkách www.cmku.cz (Česko-Moravská kynologická unie) najdete standardy všech psích plemen! Standard plemene je velmi podrobný popis toho jak přesně má pejsek i fenka vypadat, takže víte co Vám ze štěňátka vyroste. Dále se zde kromě podrobně popsaného vzhledu dočtete i o povahových vlastnostech plemene a to je také velmi důležitá informace. Charakteristika plemene je mnohdy dost podceňovaná a to je velká chyba, protože aktivně založený člověk by si k sobě měl pořídit aktivně založeného psa a nikoliv lenošivého gaučáka a naopak člověk starší nebo sport a aktivitu nesnášenlivý by si neměl pořídit psa, který vyžaduje pravidelný pohyb. Kromě přesného popisu jednotlivých plemen zde naleznete také všechny registrované chovatelské stanice. Takže je velice snadné zadat název a ověřit si, zda se skutečně jedná o registrovanou chovatelskou stanici. Další důležitý odkaz s užitečnými a cennými radami je www.kynologie.cz (Český kynologický svaz).
Tyto tři poměrně jednoduché aspekty Vám pomohou při správném výběru plemene vhodného přímo pro Vás. Takže opakování je matka moudrosti…
1. standard plemene (vzhled psa)
2. charakteristika plemene (povaha psa)
3. chovatelská stanice (člověk od kterého psa kupuji)
Věřím, že Vám tyto informace pomohou při správném výběru pejska pro Vás. 😀